Portal - Zabytki Architektury
Tarczek - Kościół św. Idziego
Wprowadzono: 18-08-2010|Administrator|wyświetleń:5746
grafika

Tarczek - Kościół św. Idziego

 

 

Tarczek, nazywany niegdyś Tarżkiem, był siedzibą kasztelanii, ośrodkiem administracyjnym rozległych dóbr biskupów krakowskich. W 1241 r. w pobliżu Tarczka rycerstwo krakowskie stoczyło bój z Tatarami. Upamiętnia go biała kapliczka w pobliżu drogi do Bodzentyna.

Pierwszy kościół ufundował Władysław Herman w 1086 r. w podzięce Bogu za narodziny syna Bolesława Krzywoustego. Na jego miejscu znajduje się obecnie najcenniejszy zabytek Tarczku: romańska świątynia, pochodząca z pierwszej połowy XIII w. Jak wiele innych kościołów z tamtych czasów była budowlą obronną. Świadczą o tym zachowane w północnej ścianie niewielkie otwory okienne, umieszczone wysoko nad ziemią.

Prosta bryła obiektu wykonana została z ciosów piaskowca. Ponadto kościół jest jednonawowy, z wyodrębnionym prostokątnym prezbiterium. Jest to jedna z nielicznych w województwie świątyń orientowanych, tzn. skierowanych w stronę grobu Chrystusa. W prezbiterium znajduje się romański motyw zdobniczy – plecionkowy fryz. W architekturze budowli nieśmiało anonsuje się także gotyk. W tym stylu został wykonany portal oraz kropielnica z XVI w. W XVII stuleciu dobudowano do portalu kruchtę, a także ołtarze boczne. W części zachodniej nawy znajduje się empora (chór muzyczny, galeria wsparta na kolumnach lub filarach, otwarta do wnętrza kościoła, w której najczęściej znajdują się organy). Od strony północnej zachowały się oryginalnie wykonane w stylu romańskim wąskie okna. Wnętrza kościoła zdobi renesansowy, cenny tryptyk z ok. 1540 r., znajdujący się w ołtarzu głównym, który przedstawia Zmartwychwstanie, chrzest w Jordanie, Marię Królową, św. Idziego i św. Stanisława. Niektórzy uważają go za późnogotycki, reprezentujący tzw. gotyk międzynarodowy. Na ścianach nawy oraz prezbiterium znajdują się pozostałości późnorenesansowej polichromii. Cennym obiektem jest również romańska chrzcielnica. Pozostałe wyposażenie pochodzi z XVII i XVIII w., m. in. barokowa ambona i rokokowe organy. Przy kościele stoi XIX-wieczna drewniana dzwonnica.

Świątynia stoi w otoczeniu starych drzew. Przeważają kasztanowce. Wyróżniają się jednak ok. 300-letnie potężne lipy, których pnie w obwodzie mają ok. 4 metry. Rozciąga się stamtąd przepiękny widok na Górę Miejską i Psarską, a także na Pasmo Klonowskie. Kilkaset metrów na południe od kościoła płynie malowniczymi zakolami rzeczka Psarka.

DOJAZD: Tarczek położony jest przy drodze Starachowice - Bodzentyn. Kościół św. Idziego znajduje się kilkaset metrów na południe od niej. Dojazd jest oznakowany specjalną tablicą.

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Szukaj w portalu
zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika
 
Wprowadzono: 11-02-2011
Jarosław Basak
Ilość fotografii: 10
Narodowa Strategia Spójności
Województwo Świętokrzyskie
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego woj. świętokrzyskiego na lata 2007-2013