Portal - Zabytki Architektury
Starachowice - Nie Tylko Wielki Piec
Wprowadzono: 18-08-2010|Administrator|wyświetleń:4967
grafika

Starachowice - Nie Tylko Wielki Piec

 

 

Trudno wyobrazić sobie, aby młode miasto, jakim są Starachowice mogło zaoferować miłośnikom zabytków coś choćby porównywalnego z opactwem Cystersów. Ale na szczęście i tu znajdziemy obiekty, które warto zwiedzić. Szczególnie polecamy kościół pw. św. Trójcy z 1681 r., zbudowany przez księdza opata Komornickiego, z ołtarzem narodowym pochodzącym ze Świętego Krzyża. Warte odwiedzenia jest także:

 

Muzeum Regionalne PTTK

mieszczące się w zabytkowym budynku dawnego dozorstwa wielkich pieców zbudowanym w latach 1835-1838 przez Starachowickie Zakłady Górniczo-Hutnicze. W jego zbiorach znajduje się ok. 3200 muzealiów z dziedziny archeologii, historii i numizmatyki. Stałą ekspozycję stanowią dwa działy - wystawa archeologiczna zatytułowana ,,Okolice Starachowic w pradziejach”, gdzie pokazano dzieje kultury w rejonie rzeki Kamiennej od czasów najwcześniejszego osadnictwa do średniowiecza oraz wystawa historyczna pt. ,,Starachowice - historia miasta”. Przedstawiono w niej rozwój osady kuźniczej, potem przemysłowej, leżącej w miejscu dzisiejszych Starachowic oraz miasteczka Wierzbnik, z których po połączeniu powstały w 1939 roku Starachowice.

W dziale numizmatycznym interesujące są unikatowa kolekcja niemieckich bonów wojennych zwanych ,,Notgeld” oraz zbiór monet, w których do najstarszych należą monety greckie z 350-200 roku p.n.e. oraz denary rzymskie.

Muzeum mieści się przy ul. Krywki 1, tel. 41 274 62 68

 

 

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Szukaj w portalu
zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika
 
Wprowadzono: 11-02-2011
Jarosław Basak
Ilość fotografii: 10
Narodowa Strategia Spójności
Województwo Świętokrzyskie
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego woj. świętokrzyskiego na lata 2007-2013