Portal - Zabytki Architektury
Mirzec - Nieco na Uboczu
Wprowadzono: 18-08-2010|Administrator|wyświetleń:5058
grafika

Mirzec - Nieco na Uboczu

 

 

Panuje tu atmosfera spokoju. Może dlatego, że Mirzec, choć dogodnie położony, to jednak leży z dala od głównych dróg. W średniowieczu wieś należała do klasztoru Cystersów w Wąchocku. Znajdował się tam drewniany kościółek pod wezwaniem św. Leonarda. W połowie XIX wieku wzniesiono murowaną świątynię, ale patron pozostał bez zmian. Przeniesiony ze starego kościółka obraz świętego podziwiać można w prawym bocznym ołtarzu. Został namalowany na desce około 1500 roku, przedstawia Leonarda w otoczeniu czterech aniołów. Święty w habicie w prawej ręce trzyma pastorał, a w lewej kajdany. Jest bowiem patronem więźniów i niewolników. Figura św. Leonarda stoi też przed kościołem. W ołtarzu głównym podziwiać można malowidło z Matką Boską i św. Anną z Jezuskiem oraz świętymi Józefem i Joachimem. W lewym bocznym ołtarzu znajduje się stary obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w srebrnej sukience, a nad nim malowidło przedstawiające św. Barbarę. W ołtarzu na północnej ścianie kościoła, blisko głównego wejścia, zwraca uwagę rzeźba przedstawiająca scenę opłakiwania Chrystusa po zdjęciu z krzyża.

W latach 1959-60 wikariuszem parafii w Mircu był ksiądz Roman Kotlarz, wspierający radomskich robotników protestujących w czerwcu 1976 roku. Tego kapłana, prześladowanego przez władze PRL-u i zmarłego wskutek pobicia przez ,,nieznanych sprawców”, upamiętnia specjalna tablica. Inna poświęcona jest pamięci Jadwigi i Józefa Prendowskich, bohaterów powstania styczniowego.

W ich dworku w Mircu, położonym ok. 200 m na wschód od kościoła, w czasie powstania gościli m.in. Langiewicz i ks. Kacper Kotkowski, naczelnik cywilny w województwie sandomierskim. Wraz z majątkiem, który dzierżawił Józef Prendowski, trafił później do rosyjskiego generała majora Eggera. Ten przebudował go na modrzewiową willę, która przetrwała do dziś. Do 1983 roku stanowiła siedzibę domu dziecka. Od kilku lat ma prywatnego właściciela, który ją wyremontował i uratował przed zniszczeniem. Obok willi zachował się pamiętający jeszcze czasy Prendowskich murowany spichlerz. Oba budynki otacza stary park. (źródło: Gazeta.pl Kielce)

DOJAZD: od Skarżyska-Kamiennej przez Skarżysko Kościelne, od Wąchocka lub drogą 744 ze Starachowic. Pozycja GPS: 51 08 04 N, 21 03 23 E.


 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Szukaj w portalu
zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika
 
Wprowadzono: 11-02-2011
Jarosław Basak
Ilość fotografii: 10
Narodowa Strategia Spójności
Województwo Świętokrzyskie
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego woj. świętokrzyskiego na lata 2007-2013