Portal - Zabytki Architektury
Michniów - Miejsce Tragiczne
Wprowadzono: 18-08-2010|Administrator|wyświetleń:4709

 

Michniów - Miejsce Tragiczne

 

 

 

 

Na terenie powiatu skarżyskiego znajdują się 42 miejsca pamięci narodowej. Wśród nich pomnik upamiętniający 35.000 osób zamordowanych w hitlerowskim obozie pracy Hasag znajdujący się w Skarżysku-Kamiennej u zbiegu ulic Legionów i Obuwniczej czy cmentarz 7000 radzieckich jeńców zamordowanych w obozie w Bliżynie przy drodze z Bliżyna do Jastrzębi. Jest także miejsce, które stało się symbolem.

W czasie II wojny światowej Michniów był siedzibą sztabu partyzanckiego zgrupowań ,,Ponurego” (zanim zgrupowanie przeniosło się na Wykus). Wielu mieszkańców wsi było członkami AK i BCh, bądź aktywnie współpracowało z partyzantką. W wyniku zdrady ppor. Jerzego Wojnowskiego ,,Motora” w dniu 12 lipca 1943 hitlerowskie komando otoczyło wieś kordonem żandarmów i rozpoczęło akcję pacyfikacyjną. Stu mieszkańców (głównie mężczyzn) spalono żywcem w domach i stodołach lub zastrzelono, ponad pięćdziesiąt osób wywieziono do obozów. Wieść o akcji pacyfikacyjnej dotarła do ,,Ponurego” zbyt późno by interweniować. Dowództwo oddziału zdecydowało się na akcję odwetową i w nocy z 12 na 13 lipca pod wsią Łączna zatrzymano pociąg pośpieszny Warszawa - Kraków i zastrzelono (wedle źródeł partyzanckich) około 180 Niemców. Na burtach wagonów partyzanci wyryli napisy ,,Za Michniów”. Mimo postanowienia ,,Ponurego” o ewakuacji reszty mieszkańców Michniowa pozostali oni w ocalałych domach. 13 lipca rano ten sam niemiecki oddział antypartyzancki dokończył dzieła zniszczenia wsi: rozstrzelano wszystkich mieszkańców, których zastano w wiosce, spalono wszystkie ocalałe po akcji z 12 lipca zabudowania. Władze okupacyjne zakazały odbudowy wsi i uprawy michniowskich pól. Wśród ofiar było trzydzieścioro dzieci liczących mniej niż 10 lat. Najmłodsza ofiara – Stefan Dąbrowa miał 9 dni. Michniów stał się symbolem wszystkich zbrodni popełnionych na mieszkańcach polskiej wsi.

W roku 1993 w 50. rocznicę pacyfikacji poświęcono pomnik Pieta Michniowska. W 1997 roku w miejsce dotychczasowej skromnej izby pamięci w drewnianej chacie, powstał Dom Pamięci mieszczący stałą wystawę i ośrodek badawczy, gromadzący dokumentację męczeństwa polskiej wsi w czasie II wojny światowej.

Zespół mauzoleum obejmuje także symboliczny cmentarz, na którym każda męczeńska polska wieś będzie miała swój krzyż. Dotychczas upamiętniono krzyżami 230 wsi. Wśród upamiętnionych znajdują się m.in. wsie spacyfikowane w 1940 roku w czasie akcji przeciw oddziałowi majora Hubala, 7 wsi w Lasach Janowskich, gdzie 2 lutego 1944 roku Niemcy zamordowali łącznie 1250 osób, wsie zamojskie, góralska Ochotnica, podkrakowskie Radwanowice, gdzie niemieccy żandarmi ukrzyżowali sołtysa, zbiorowy pomnik polskich wsi na Wołyniu i wiele innych.

Las krzyży i lakoniczne w swej treści, ale jakże wymowne tabliczki z nazwami wsi i liczbą ich mieszkańców, którzy zostali zabici. Stare fotografie a na nich uśmiechnięci żołnierze przy stosach trupów, na tle płonących zabudowań. Trudno o bardziej wstrząsający obraz tragedii.

Niebawem wygląd mauzoleum zmieni się. Stanie tu nowoczesny obiekt, którego projekt powstaje w pracowni wsławionej m.in. przy projektowaniu warszawskiego Muzeum Powstania Warszawskiego.

Koncepcja zakłada przede wszystkim modernizację i powiększenie obecnego budynku tak, aby znalazło się w nim miejsce na pamiątki, które do tej pory z powodu zbyt małej przestrzeni nie były eksponowane, a po drugie, aby w nowoczesny sposób zostały one odbiorcom pokazane.

DOJAZD: w odległości 5 km od Suchedniowa i drogi krajowej nr 7 (E 77). Dojazd drogą 751 Suchedniów – Bodzentyn. Pozycja GPS 51 00 29 N, 20 50 38 E.

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Szukaj w portalu
zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika
 
Wprowadzono: 11-02-2011
Jarosław Basak
Ilość fotografii: 10
Narodowa Strategia Spójności
Województwo Świętokrzyskie
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego woj. świętokrzyskiego na lata 2007-2013