Portal - Zabytki Architektury
Wilno w Milicy
Wprowadzono: 18-08-2010|Administrator|wyświetleń:4568
grafika

Wilno w Milicy

 

 

Osada o tej nazwie powstała w II połowie XVI wieku z inicjatywy Radziwiłłów. Działała tu kuźnica. W 1923 roku część osady została włączona w granice miasta. W latach 90. XX wieku na prośbę Polaków, którzy musieli opuścić nasze Kresy Wschodnie powstała tu wierna kopia wileńskiej Ostrej Bramy. Budowę rozpoczęto 30 maja 1988, a już 22 października następnego roku ksiądz kardynał Henryk Gulbinowicz - metropolita wrocławski odprawił tu pier-wszą mszę. 12 września 1993 odbyła się konsekracja kościoła pod wezwaniem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Znajdujący się w kościele Obraz Matki Bożej Miłosierdzia namalowała była wilnianka, artystka Izabela Borowska. Bardzo szybko sanktuarium stało się miejscem pielgrzymek, do którego przybywają pątnicy nie tylko z całej Polski. Ozdobą wnętrza są piękne witraże, ukazujące polskich świętych oraz przedstawiające sceny z życia Matki Bożej. W kaplicy jej imienia składane są wota w podziękowaniu za otrzymane łaski. Najcenniejszymi są różaniec i piuska od Jana Pawła II oraz świeca wotywna i ornat od Benedykta XVI. Rocznie odwiedza sanktuarium około 70.000 pątników.

DOJAZD: Sanktuarium znajduje się przy ul. Wileńskiej 33, najprościej zjechać z drogi nr 7 przy której umieszczona jest tabliczka informacyjna.

 

Uwagę zwiedzających przykuwa także kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego z 1923 roku, zlokalizowany przy alei Niepodległości. Jego projektantem był Józef Pius-Dziekański. Neogotycka bryła ze strzelistymi wieżami otoczona jest metalowym płotem powstałym w tym samym czasie co świątynia. Warto także odwiedzić pozostałości cmentarza żydowskiego z przełomu XIX i XX wieku znajdującego się przy cmentarzu komunalnym (ul. Łyżwy).

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Szukaj w portalu
zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika
 
Wprowadzono: 11-02-2011
Jarosław Basak
Ilość fotografii: 10
Narodowa Strategia Spójności
Województwo Świętokrzyskie
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego woj. świętokrzyskiego na lata 2007-2013