Portal - Zabytki Architektury
Skarżysko - Kamienna - Młode Miasto z Bogatą Tradycją
Wprowadzono: 18-08-2010|Administrator|wyświetleń:4513

Skarżysko - Kamienna - Młode Miasto z Bogatą Tradycją

 

 

Jest to najmłodsze miasto na naszym szlaku, ale miejscowości, które weszły w jego skład mają swoją bogatą i co ważne - udokumentowaną zabytkami historię. Przełomowym momentem dla rozwoju gospodarczego miasta była budowa i oddanie do użytku w roku 1883 linii kolei żelaznej, łączącej początkowo stację z Dęblinem i Śląskiem, rozbudowaną następnie w czterech kierunkach. W roku 1920 - o czym stanowią dokumenty - było w ówczesnej gminie Kamienna ponad 20 zakładów wytwórczych, w tym 6 zakładów przemysłowych branży metalowej, zatrudniających ponad 1000 pracowników i około 1000 pracowników zatrudnionych w służbach kolejowych, tj. na stacji i w warsztatach naprawczych taboru kolejowego. W 1922 roku na mocy Rozporządzenia Rady Ministrów z 22 grudnia, podpisanego przez premiera, gen. Władysława Sikorskiego, nadano z dniem 1 stycznia 1923 roku prawa miejskie gminie Kamienna. Również w roku 1922 władze państwowe zadecydowały o wybudowaniu w Skarżysku-Kamiennej wielkiego zakładu zbrojeniowego o nazwie ,,Państwowa Fabryka Amunicji”. Jedną z najstarszych osad wchodzących w skład dzisiejszego miasta był Bzin. Jak czytamy w przewodniku ,,Powiat skarżyski - miejsca cenne przyrodniczo i historycznie” (Kielce 2007), w XVI wieku działała tam jedna z największych kuźnic w Małopolsce, należąca do cystersów z Wąchocka. Z dawnego Bzina pozostał m.in. drewniany kościółek św. Józefa. Został zbudowany w 1928 roku w miejscu starszego, wzniesionego jeszcze przez cystersów na początku XVII wieku. W tym rozebranym kościółku w latach 1913-17 pracował ksiądz Kazimierz Sykulski, męczennik Oświęcimia, beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II. W tym istniejącym lubił przebywać poeta Leopold Staff.

Poznali się jesienią 1944 roku, gdy Leopold Staff wraz z żoną Heleną, jako uchodźcy ze zniszczonej Warszawy, trafili do Starachowic. Ksiądz Boratyński, wówczas wikary parafii Świętej Trójcy na Wierzbniku, przygarnął ich na miesiąc do siebie. Od 1953 roku przyjeżdżali do niego na plebanię do Skarżyska. Poeta w Skarżysku znalazł inspirację do wielu utworów, a rosnącą nad rzeką wiklinę uwiecznił w tytule wydanego w 1954 roku tomu wierszy. W liście do Tadeusza Różewicza nazwał Skarżysko ,,Rekonwalescentopolem”.

Zmarł 31 maja 1957 roku w pokoju gościnnym na skarżyskiej plebanii. Naprzeciw niej w 10. rocznicę śmierci stanął obelisk z tablicą, na której znalazł się cytat z wiersza ,,Ostatni z mego pokolenia...” Później na postumencie umieszczono popiersie poety.

DOJAZD: Kościół św. Józefa znajduje się przy ul. Legionów 64 w Skarżysku, w pobliżu drogi krajowej nr 42 w kierunku Starachowic.

 


PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Szukaj w portalu
zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika
 
Wprowadzono: 11-02-2011
Jarosław Basak
Ilość fotografii: 10
Narodowa Strategia Spójności
Województwo Świętokrzyskie
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego woj. świętokrzyskiego na lata 2007-2013