Portal - Zabytki Architektury
Bliżyn - Drewniany i Murowany
Wprowadzono: 18-08-2010|Administrator|wyświetleń:5226
grafika

Bliżyn - Drewniany i Murowany

 

Nazwa miejscowości Bliżyn (Blyzyn, Blizyn, Blizin, Bliziny, Bliszyny) wywodzi się z legendy o św. Jacku Odrowążu, który ponoć podczas pielgrzymki na św. Krzyż powiedział:... bliżej stąd niż dalej... Najstarsza datowana wiadomość o Bliżynie pochodzi z zapisu Jana Długosza zarejestrowanego w diariuszu podróży króla Władysława Jagiełły z Krakowa pod Grunwald w 1410 roku. Król Polski nocował w Bliżynie z 21 na 22 czerwca 1410 r. prawdopodobnie u swojego dworzanina Piotra Szafrańca z Pieskowej Skały. W XVIII wieku do Bliżyna dotarła epidemia dżumy, która zdziesiątkowała mieszkańców osady.

 

Modrzewiowy kościółek pw. św. Zofii stojący w centrum miejscowości tuż przy drodze 42 został zbudowany w 1818 r. Jego fundatorem był Jacek Potkański, dziedzic dóbr Bliżyna. Do 1887 r. kościół ten pełnił funkcje kaplicy dworskiej i był obsługiwany przez kapelanów dworskich. Uroczyste utworzenie parafii nastąpiło 23 sierpnia 1888 r. na podstawie dekretu biskupa sandomierskiego, ks. Antoniego Sotkiewicza. Na terenie otaczającym kościółek znajdują się nagrobki właścicieli Bliżyna i okolicznych miejscowości. Znajdziemy tu także dość oryginalną kolekcję produktów działającej na tym terenie od drugiej połowy XIX wieku odlewni żelaza Platerów. Najciekawszymi przykładami perfekcji ówczesnych odlewników są spiralne, metalowe schody i ozdobne fragmenty ogrodzeń. Bliżyńska kaplica jest obiektem orientowanym. Jej nawa ma plan wydłużonego ośmioboku albo jak ktoś woli prostokąta ze ściętymi narożnikami. Kaplica ma konstrukcję zrębową, ustawioną na kamiennej podmurówce.

Drewniany kościółek nie zaspokajał ani potrzeb, ani ambicji włodarzy Bliżyna. Dlatego też niemal w tym samym czasie, w 1819 roku rozpoczęły się przygotowania do budowy murowanego kościoła. Jednakże władze carskie wyraziły zgodę na utworzenie nowej parafii w Bliżynie z dotychczasowej parafii Odrowąż dopiero 30 kwietnia 1888 roku. Ówczesny proboszcz, ksiądz Julian Piontek, rozpoczął w roku 1893 energiczne starania o uzyskanie pozwolenia na budowę. W maju 1895 roku rząd wydał zgodę na dalszą budowę i zbieranie składek. Koszty budowy nowej świątyni wziął na się znany ze swej szlachetności, pracy i zapobiegliwości o domy Boże Ludwik hrabia Plater. Kościół pod wezwaniem św. Ludwika o układzie trzynawowym wybudowany został z kamienia ciosowego w stylu neogotyckim według projektu Antoniego Hutten-Czapskiego. Stoi niemal naprzeciwko drewnianego tak więc łatwo o porównanie.

Kolejnym, wartym zobaczenia zabytkiem Bliżyna jest pięknie odrestaurowany pałac Platerów zwanym zameczkiem, w którym mieści się obecnie dom kultury.

 

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Szukaj w portalu
zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika
 
Wprowadzono: 11-02-2011
Jarosław Basak
Ilość fotografii: 10
Narodowa Strategia Spójności
Województwo Świętokrzyskie
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego woj. świętokrzyskiego na lata 2007-2013