Portal - Zabytki Architektury
Dwór w Modliszewicach
Wprowadzono: 18-08-2010|Administrator|wyświetleń:5260
grafika

Dwór w Modliszewicach

 

 

 

Jadąc do lub z Końskich drogą nr 746 trzeba zatrzymać się w Modliszewicach, aby obejrzeć dobrze zachowane ruiny dawnego dworu obronnego. Leży tuż przy drodze, tak więc z zauważeniem go nie ma problemów. Ufundował go Andrzej Dunin-Modliszewski w końcu XVI wieku na miejscu drewnianego dworu z XV wieku, zbudowanego przez Odrowążów. Autorem projektu w stylu renesansu włoskiego był najprawdopodobniej słynny włoski architekt Santi Gucci. Obiekt wznosi się na niewysokim, sztucznym wzniesieniu na wyspie. W narożach budynku wybudowano dwie cylindryczne piętrowe wieże strzelnicze nakryte dachem. Do dworu wchodziło się wachlarzowatymi schodami od strony północnej. Nad drzwiami można zauważyć łacińską inskrypcję będącą wierną kopią inskrypcji z zamku na Wawelu. W północnej elewacji budynku uwagę zwraca bogate zdobienie kamiennych obramowań okiennych. W XVI wieku na wyspę prowadził drewniany most zwodzony. Dziś dwór leży nad dużym, malowniczym stawem, który jest pozostałością fosy. (Pozycja GPS: 51 12 13 N, 20 21 54 E)

 

Jadąc dalej na wschód drogą 42 w kierunku Skarżyska-Kamiennej wjeżdżamy na teren gminy Stąporków. Pomimo zniszczeń podczas II wojny światowej, przetrwało tu kilka obiektów wartych obejrzenia.

Wieś Czarna znana jest od XVI stulecia jako miejsce licznych pielgrzymek. Znajduje się tu kościół z 1763 roku, którego fundatorką była Izabela Mała-chowska. W sanktuarium Matki Bożej Wychowawczyni w Czarnej znajduje się olejny obraz z przełomu XVI i XVII wieku, wykonany na podobieństwo rzymskiego Solus populi romani, odrestaurowany w 1990 roku. 5 września 1999 roku odbyła się koronacja tego obrazu koronami papieskimi.

W Odrowążu zachował się zabytkowy kościół, którego początki datuje się na rok 1140. Z powstaniem kościoła wiążą się dwie legendy. Według pierwszej świątynia miała być postawiona nie w obecnym miejscu, tylko na sąsiednim wzgórzu. Gdy zwieziono budulec i zaczęto obrabiać drewno, wióry odpadające spod toporów cieśli jakąś nadprzyrodzoną mocą leciały na sąsiednie, wyższe wzgórze. Uznano w tym moc Bożą, wskazującą na godniejsze miejsce do budowy świątyni. Druga legenda mówi, że pierwotnym fundatorem kościoła w Odrowążu miał być św. Jacek, który w swoich pielgrzymkach apostolskich, nawiedzając Końskie, miał w Odrowążu zatknąć krzyż misyjny właśnie w miejscu, gdzie dziś stoi kościół. Było to w połowie XIII wieku. We wnętrzu kościoła przykuwają wzrok sklepienia naw bocznych ozdobione delikatnymi, jakby koronkowymi stiukami.

 

 

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Szukaj w portalu
zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika
 
Wprowadzono: 11-02-2011
Jarosław Basak
Ilość fotografii: 10
Narodowa Strategia Spójności
Województwo Świętokrzyskie
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego woj. świętokrzyskiego na lata 2007-2013