Portal - Zabytki Architektury
Końskie - Niedokończony Pałac
Wprowadzono: 18-08-2010|Administrator|wyświetleń:6245
grafika

Końskie - Niedokończony Pałac

 

 

Jedną z największych atrakcji miasta jest zabytkowy zespół parkowo-pałacowy. Nie sposób go nie zauważyć, gdyż leży przy drodze nr 42. Jego budowę zapoczątkował kanclerz wielki koronny Jan Małachowski - dawny właściciel Końskich i dóbr o nazwie Końskie Wielkie. Końskie i jego mieszkańcy zawdzięczają osobie Jana Małachowskiego wyjednanie od króla Augusta III praw miejskich w 1748 r. Pałac zbudowany został według projektu Franciszka Marii Lanciego, a wzorowany był na siedzibie królewskiej w Pillnitz pod Dreznem. Pałac składa się z dwóch bocznych skrzydeł wygiętych w podkowę. Brak jest korpusu głównego, którego nigdy nie wybudowano. Na osi głównej pałacu, za drogą asfaltową znajduje się glorieta, budowla ogrodowa o charakterze dekoracyjnym. W ogrodzie pałacowym rozmieszczone są: Świątynia Grecka wybudowana według kanonów klasycyzmu, Oranżeria Egipska, której fasada wzorowana jest na egipskich świątyniach, ozdobiona posągami faraonów i hieroglifami, Domek Wnuczętów – mała neogotycka budowla, zapewne jako dom zabaw dla latorośli rodu Małachowskich.

Nad budową rezydencji czuwał Jan Małachowski, zaś jego żona - Izabela z Hunieckich zajęła się parkiem i ogrodem. Początkowo zaplanowany został w stylu francuskim i zajmował niewielki obszar. Kolejne etapy rozwoju zespołu nastąpiły w pierwszej połowie XIX wieku. Franciszek Maria Lanci zmienił wygląd parku na angielski - bardziej romantyczny w charakterze o luźno rosnących, oddalonych od siebie grupach drzew. Już wtedy park zbierał liczne pochwały. W ówczesnym ,,Tygodniku Ilustrowanym” czytamy: Morze bezdennego piasku pokryła zielonym kobiercem i rozkosznymi drzewy, zamieniając dawną pustynię w najokazalszą część ogrodu.

Pomimo wszelkich zmian park urzeka odwiedzających go turystów, a dla mieszkańców miasta jest miejscem odpoczynku i relaksu. To także miejsce wielu wydarzeń kulturalnych, wystaw, koncertów, spotkań autorskich itp.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Szukaj w portalu
zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika
 
Wprowadzono: 11-02-2011
Jarosław Basak
Ilość fotografii: 10
Narodowa Strategia Spójności
Województwo Świętokrzyskie
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego woj. świętokrzyskiego na lata 2007-2013