Portal - Zabytki Architektury
Miniwieża Eiffla
Wprowadzono: 18-08-2010|Administrator|wyświetleń:4456

Miniwieża Eiffla

 

 

Dziś Szewna, w której okolicy działały jeszcze w XIX wieku kopalnie rudy żelaza, którą przetapiano w ostrowieckiej hucie, choć formalnie należy do gminy Bodzechów, praktycznie stanowi przedmieście Ostrowca Świętokrzyskiego.

Około 200 metrów od drogi prowadzącej do tego miasta, na niewielkim wzniesieniu, znajduje się kościół pod wezwaniem świ. Mikołaja. Jednak to co rzuca się w oczy to metalowa brama, która od razu budzi skojarzenia z symbolem Paryża. Ma ażurową konstrukcję i ciekawą historię.

Została wykonana w 1896 roku w Zakładach Ostrowieckich na targi w Niżnym. Pierwotnie miała być kioskiem w stylu neogotyckim. 10 lat później otrzymała ją w darze parafia w Szewnej. Wtedy też zwieńczono ją krzyżem.

Gdy po wejściu na plac kościelny spojrzymy w lewo, zobaczymy kamienną postać św. Mikołaja w infule na głowie. Napis na cokole informuje, że fundatorką figury była w 1874 roku Agniska Heroska. Sam kościół św. Mikołaja wzniesiony został w drugiej połowie XVIII wieku, w miejscu świątyni zniszczonej podczas potopu szwedzkiego. Nad głównym wejściem do kościoła wyróżnia się dziewiętnastowieczna figura Chrystusa upadającego pod krzyżem. Wewnątrz świątyni, pod prezbiterium, znajduje się kaplica Grobu Bożego.

Wśród licznych epitafiów zwraca uwagę tablica poświęcona hrabiemu Władysławowi Wielopolskiemu, który podczas I wojny światowej wstąpił na ochotnika do armii rosyjskiej i zginął w bitwie pod Stochodem. Naprzeciwko kościoła, po drugiej stronie drogi, znajduje się powstały pod koniec XVIII wieku cmentarz. Na wbudowanej w jego mur kaplicy zwraca uwagę napis: ,,Bóg widzi - czas ucieka - śmierć goni - wieczność czeka”.

DOJAZD: leży przy drodze 751 Kielce - Ostrowiec. Aby dojechać do kościoła, należy na skrzyżowaniu przed cmentarzem skręcić w prawo na drogę w kierunku Gromadzic.


 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
Szukaj w portalu
zaawansowane
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
grafika
 
Wprowadzono: 11-02-2011
Jarosław Basak
Ilość fotografii: 10
Narodowa Strategia Spójności
Województwo Świętokrzyskie
Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Projekt współfinansowany ze Środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego woj. świętokrzyskiego na lata 2007-2013